plasma - онтологија

плазма повеќе

(едн.) плазмата
Вид збор: Именка, женски род
Течниот дел на крвта, лимфата и др.
Албански: plazmë
Употреба: Медицина
Состојба на материјата при многу високи температури.
Албански: plazmë
Употреба: Физика