pill - онтологија

пилула повеќе

мн. пилули
Вид збор: Именка, женски род
ап, апче
Употреба: Медицина
Примери:
(разг.) Горчлива пилула (за нешто непријатно, навредливо)

таблета повеќе

мн. таблети
Вид збор: Именка, женски род
апче
Употреба: Медицина