photograph - онтологија

испослика повеќе

Види и: ислика (св.)
испосликаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ислика во голема мера.

кадро повеќе

мн. кадра
Вид збор: Именка, среден род
фотографија
Употреба: Разговорно

кадроса повеќе

кадросаат
Вид збор: Глагол, свршен
фотографира
Албански: fotografoj
Употреба: Разговорно
(се кадроса) Се фотографира.
Албански: fotografohem

наслика повеќе

насликаат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи фотографија.
Албански: fotografoj

слика повеќе

сликаат
Вид збор: Глагол, несвршен
фотографира, снима
Албански: fotografon
(се слика) се фотографира, се снима
Албански: fotografohet

сними повеќе

снимат
Вид збор: Глагол, свршен
Забележи со средствата на фотографијата.
Албански: fotografoj

фотографира повеќе

фотографираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави снимка, сними, снима.
Албански: fotografoj
(се фотографира) се сними, се снима
Албански: fotografoj, inçizoj