phlegm - онтологија

плуканица повеќе

мн. плуканици
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што се исфрла од уста.
Албански: pështymë, gëlbazë
Употреба: Медицина
Примери:
Подот е сиот плуканuци.

плунка повеќе

мн. плунки
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што се исфрла од устата со плукање.
Албански: pështymë, gëlbazë
Употреба: Медицина

ркавица повеќе

мн. ркавици
Вид збор: Именка, женски род
Секрет што се исфрла при 'ркање.
Употреба: Медицина

шлајм повеќе

(едн.) шлајмот
Вид збор: Именка, машки род
Слуз што се исфрла од белите дробови со кашлање.
Германски: Schleim
Употреба: Медицина