pharmacist - онтологија

аптекар повеќе

мн. аптекари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што подготвува и што продава лекови.
Употреба: Медицина

фармацевт повеќе

мн. фармацевти
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист по фармација.
Албански: farmacist
Употреба: Медицина