pharisee - онтологија

фарисеј повеќе

мн. фарисеи
Вид збор: Именка, машки род
Кај старите Евреи - припадник на религиознополитичка секта што ги штитела интересите на богатите слоеви.
Албански: farise
Употреба: Историја