peronospora - онтологија

пероноспора повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Габичка што предизвикува болест кај виновата лоза или компирот.
Латински: Peronospora parasitica Албански: lloj këpurdhe shkaktare smundjesh te hardhitë ose patatet
Употреба: Ботаника