people - онтологија

инсан повеќе

инсанот
Вид збор: Именка, машки род
луѓе, народ
Албански: insan, popull
Употреба: Архаизам

луѓе повеќе

Види и: човек (м.)
луѓево
Вид збор: Именка, множина
Множина од човек.
Албански: njerëz

милет повеќе

милетот
Вид збор: Именка, машки род
народ
Турски: millet
Употреба: Архаизам

народ повеќе

мн. народи
Вид збор: Именка, машки род
Целокупниот состав на населението, на граѓаните на една држава.
Албански: popullsia

народец повеќе

(едн.) народецот
Вид збор: Именка, машки род
народ
Албански: popull
Употреба: Хипокористика
Прост, обичен, сиромав народ.
Албански: popull

свет повеќе

мн. светови
Вид збор: Именка, машки род
(едн.) луѓе, човештво, општество

село повеќе

мн. села
Вид збор: Именка, среден род
Населението на вакво место.
Албански: popullsi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Целото село се собра пред црквата.

уста повеќе

мн. усти
Вид збор: Именка, женски род
човек, душа, глава
Албански: gojë, krerë