pavement - онтологија

плочник повеќе

мн. плочници
Вид збор: Именка, машки род
Тротоар, особено поплочен со плочки.

тротоар повеќе

мн. тротоари
Вид збор: Именка, машки род
Издигнат дел од патот, покрај зградите, за пешаците, плочник.
Француски: trottoir Албански: trotuar
Употреба: Архитектура и градба