patina - онтологија

патина повеќе

мн. патини
Вид збор: Именка, женски род
Тенок слој што се јавува како последица на оксидацијата на подлогата, кај бакарот зеленикава, благородна 'рѓа.
Албански: shtresë e gjelbër nga oksidimi
Употреба: Хемија
Придобивање изглед на старина.
Албански: vjetërsi
Употреба: Преносно значење