parsnip - онтологија

пашканат повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Градинарско миризливо растение со високи и разгранети стебленца и со вретенест бел корен, кои се употребуваат во кулинарството.
Латински: Pastinaca sativa Албански: pastinake
Употреба: Ботаника , Гастрономија

паштрнак повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Зеленчук сличен на морковот.
Латински: Pastinaca sativa Албански: pastinake
Употреба: Ботаника