parquet - онтологија

паркет повеќе

мн. паркети
Вид збор: Именка, машки род
Штичиња за под.
Албански: parket
Употреба: Архитектура и градба
Самиот под со такви штичиња.
Албански: parket
Употреба: Архитектура и градба