paroxysm - онтологија

пароксизам повеќе

мн. пароксизми
Вид збор: Именка, машки род
Ненадеен, силен почеток на некоја болест; нагло влошување на болеста.
Албански: paroksizëm, shpërthim
Употреба: Медицина
Ненадејна појава на силна душевна возбуда, силно чувство; врв, кулминација на некоја возбуда воопшто.
Албански: paroksizëm
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење