parents - онтологија

родител повеќе

мн. родители
Вид збор: Именка, машки род
(обично мн.) Родители - таткото и мајката во однос на своите деца.
Албански: prindër
Примери:
Да им помогне на своите стари родители.

старите повеќе

Вид збор: Именка, множина
родители
Албански: prindërit
Употреба: Разговорно