paralysis - онтологија

парализа повеќе

(едн.) парализата
Вид збор: Именка, женски род
укоченост, одземеност
Албански: paralizë
Употреба: Медицина
Примери:
Парализа на ногата.

фатеност повеќе

Вид збор: Именка, женски род
одземеност, парализа
Употреба: Медицина