palace - онтологија

палат повеќе

Види и: палата (ж.)
мн. палати
Вид збор: Именка, машки род
Владетелски дворец.
Албански: pallat
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба
Богаташка куќа.

палата повеќе

мн. палати
Вид збор: Именка, женски род
Владетелски дворец.
Албански: pallatë,
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Кнежевска палата.
Голема зграда, обично за државна установа.
Албански: pallatë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Палата на правдата.
Раскошна богата куќа.
Албански: pallatë
Употреба: Архитектура и градба , Преносно значење
Примери:
Тој изградил вистинска палата!