paint - онтологија

бојадиса повеќе

бојадисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да добие определена боја, премачка со боја.
Турски: boya Албански: ngjyroj, lyej

бојоса повеќе

Види и: бојадиса (св.)
бојосаат
Вид збор: Глагол, свршен
бојадиса
Турски: boya

влече повеќе

влечат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
повлекува, исцртува
Албански: tërheq

добојадиса повеќе

Види и: бојадиса (св.)
добојадисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со боењето; избои до крај.

зографиса повеќе

зографисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Наслика икона или фреска во црква.
Употреба: Архаизам

молериса повеќе

молерисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Бојадиса ѕид.
Германски: malern

молира повеќе

Види и: молериса (св.)
молираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
молериса

наслика повеќе

насликаат
Вид збор: Глагол, свршен
Претстави нешто во вид на слика, изработи слика со молив, боја масло и сл.
Албански: vizatoj, pikturoj

пишува повеќе

пишуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
црта, шари
Албански: vizaton
Употреба: Архаизам

претстави повеќе

претстават
Вид збор: Глагол, свршен
наслика
Албански: përshkruaj

слика повеќе

сликаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Создава, црта слики со молив, туш, бои и сл.
Албански: pikturoj
Употреба: Ликовна уметност

фарба повеќе

фарбаат
Вид збор: Глагол, несвршен
бојадисува, вапсува
Германски: färben

црта повеќе

цртаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Опишува со зборови; мислено претставува.
Албански: vizatoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во мислите си го црташе своето село и татковата куќа во него.