ownership - онтологија

сопствеништво повеќе

Вид збор: Именка, среден род
сопственост
Употреба: Ретко

сопственост повеќе

(едн.) сопственоста
Вид збор: Именка, женски род
Форма на имање материјални блага.
Албански: pronë
Употреба: Економија
Примери:
Општествена сопственост.