overgrow - онтологија

затреви повеќе

затреват
Вид збор: Глагол, свршен
(се затреви) Обрасне со трева.
Албански: mbulohet me bar

затрни повеќе

затрнат
Вид збор: Глагол, свршен
(се затрни) Обрасне со трње.
Албански: rritet shpejt

обрасне повеќе

обраснат
Вид збор: Глагол, свршен
Се покрие нешто со израсната трева или со некакво друго растение.
Албански: mbulon

обрасте повеќе

Види и: обрасне (св.)
обрастат
Вид збор: Глагол, свршен
обрасне

тревјоса повеќе

тревјосат
Вид збор: Глагол, свршен
Обрасне со трева.
Примери:
Нивана тревјосала сета.