overemployment - онтологија

превработеност повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Што има премногу вработени.
Употреба: Економија
Примери:
Државниот монопол во минатото, со превработеност и неколку пати пониски цени, сепак правеше добивки.