ovary - онтологија

јајник повеќе

Види и: јајчник (м.)
мн. јајници
Вид збор: Именка, машки род
јајчник
Албански: vezore
Употреба: Анатомија

јајчник повеќе

мн. јајчници
Вид збор: Именка, машки род
Женска парна полова жлезда во која се создаваат и созреваат јајце-клетките.
Албански: vezore
Употреба: Анатомија

плодник повеќе

мн. плодници
Вид збор: Именка, машки род
Орган за размножување во цветот на растението.
Албански: bërthamë, vezore
Употреба: Ботаника