outtrick - онтологија

бавта повеќе

бавтаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Мами, вешто лаже некого, матка.
Албански: gënjej, mashtroj
Употреба: Разговорно

залага повеќе

(се) залагаат
Вид збор: Глагол, несвршен
залаже

залаже повеќе

залажат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да лаже.
Албански: gënjeshtër

извиси повеќе

извисат
Вид збор: Глагол, свршен
Остане без очекуваното, најчесто за средба или добивка.
Албански: ngel
Употреба: Разговорно