oscillation - онтологија

осцилација повеќе

мн. осцилации
Вид збор: Именка, женски род
Периодично движење на двете страни, периодично менување на состојбата; треперење, нишање, клатење.
Албански: oscilim, luhatje
Употреба: Физика
Непостојаност, подвижност, подем и паѓање.
Албански: luhatje

осцилирање повеќе

Види и: осцилира (св. и несв.)
мн. осцилирања
Вид збор: Именка, среден род
(глаг. им.) осцилира

трепет повеќе

мн. трепети
Вид збор: Именка, машки род
едно трепнување
Албански: luhatje, oscilim