orientation - онтологија

компас повеќе

мн. компаси
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што служи за ориентација, за насочување.
Албански: busull, orientim
Употреба: Преносно значење

определба повеќе

мн. определби
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) определување, ориентација, цел
Албански: përcaktim, orientim
Примери:
Определбата за оваа тема преизлегува од актуелната состојба.

ориентација повеќе

(едн.) ориентацијата
Вид збор: Именка, женски род
Определување на нечија местоположба или правец.
Албански: orientim
Насоченост кон определена цел или правец.
Албански: orientim, kahje
Снаодливост во определени ситуации.
Албански: orientim
Употреба: Преносно значење