opal - онтологија

опал повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Скапоцен камен со млечнозелена боја што се прелева.
Албански: opal
Употреба: Геологија

опален повеќе

опалниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на опал.