oleander - онтологија

зокум повеќе

мн. зокуми
Вид збор: Именка, машки род
леандер
Латински: Herium oleander Турски: zakkum Албански: leandër
Употреба: Архаизам , Ботаника

леандер повеќе

Види и: олеандер (м.)
мн. леандри
Вид збор: Именка, машки род
олеандер
Албански: leandro, dafinë
Употреба: Ботаника

олеандер повеќе

мн. олеандри
Вид збор: Именка, машки род
Вид декоративно растение со долги и тесни листови, со бели, бледо-розови или светловиолетови цветови.
Латински: Nerium oleander Албански: dafinö, landör, lule kishe
Употреба: Ботаника