old man - онтологија

аро повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Стар човек, најчесто во изразот
Албански: vjetërsi
Употреба: Архаизам , Пејоратив

дедо повеќе

мн. дедовци
Вид збор: Именка, машки род
Стар човек, старец.

дркол повеќе

мн. дрколи
Вид збор: Именка, машки род
старец
Употреба: Разговорно

плак повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Стар човек.
Албански: plakush
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно

старец повеќе

мн. старци
Вид збор: Именка, машки род
Стар човек.
Албански: plaku
Примери:
дрт старец

старило повеќе

мн. старила
Вид збор: Именка, среден род
стар човек
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Не прашај старило, прашај патило.

стариот повеќе

Види и: стар (прид.)
мн. старите
Вид збор: Именка, машки род
стар човек
Албански: plak