october - онтологија

листопад повеќе

мн. листопади
Вид збор: Именка, машки род
Народно име за октомври.
Албански: tetor
Употреба: Архаизам

октомври повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Десеттиот месец во годината.
Албански: tetor
Употреба: Неменлив збор