obscenity - онтологија

разблуда повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Блуд, распуштеност, разврат.
Албански: kurvëri, ptostitucion

развратеност повеќе

Вид збор: Именка, женски род
развратност

развратност повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Развратен живот, развратно однесување.
Примери:
Развратноста на тогашното општество.