obligate - онтологија

задолжи повеќе

задолжат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде некому задача, задолжение.
Албански: obligoj

подврзе повеќе

подврзат
Вид збор: Глагол, свршен
(се подврзе) Се врзе со договор, со збор.
Албански: detyroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно