nutrition - онтологија

исхрана повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Избор и начин на употреба на храната.
Албански: ushqim
Употреба: Гастрономија

прехрана повеќе

мн. прехрани
Вид збор: Именка, женски род
Земање храна за одржување на организмот.
Албански: të ushqyerit
Употреба: Медицина