novice - онтологија

ѓак повеќе

мн. ѓаци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се подготвува да се замонаши во манастир.
Употреба: Црковен термин

искушеник повеќе

мн. искушеници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што служи во манастир и се подготвува да стане монах, калуѓер.
Употреба: Религија

регрут повеќе

мн. регрути
Вид збор: Именка, машки род
почетник, новак
Албански: fillestar, rekrut
Употреба: Преносно значење