new - онтологија

млад повеќе

млади
Вид збор: Придавка
Што настанал во скоро време, неодамна.

нов повеќе

нови
Вид збор: Придавка
Што е скоро направен, штотуку пронајден, што не е или е малку употребуван.
Албански: i ri
Што дошол да замени некого или нешто.
Албански: i ri
Што следува по тоа што му претходело.
Албански: vijon

новичок повеќе

новичкиот
Вид збор: Придавка
нов
Употреба: Деминутив
Сѐ уште нов, не сосема нов.

новка повеќе

мн. новки
Вид збор: Именка, машки род
нов
Албански: i ri
Употреба: Деминутив

ново повеќе

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки, со значење скорешен, неодамнешен, нов.
Албански: i ri

пресен повеќе

пресни
Вид збор: Придавка
Нов, од неодамна.
Албански: i freskët, i fundit
Употреба: Разговорно

свеж повеќе

свежи
Вид збор: Придавка
Не бил во употреба, кој не е искористен.
Албански: i ri, i papërdorur