neighbor - онтологија

комшија повеќе

мн. комшии
Вид збор: Именка, машки род
сосед
Турски: komşu Албански: fqi, komshi
Употреба: Разговорно

сосед повеќе

мн. соседи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што живее до или близу до некого; лице што се наоѓа непосредно до некого.
Албански: fqi
Народ по однос на друг со кој има граница.
Албански: fqi
Употреба: Географија

сосетка повеќе

Види и: сосед (м.)
мн. сосетки
Вид збор: Именка, женски род
За жена сосед.
Примери:
Се собраа сосетките на разговор.