need - онтологија

глад повеќе

(едн.) гладот
Вид збор: Именка, машки род
Голема потреба од нешто.
Албански: uri, nevojë
Употреба: Преносно значење

иктиза повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
потреба, нужда
Турски: iktiza
Употреба: Разговорно

ихтиза повеќе

Види и: иктиза (ж.)
мн. ихтизи
Вид збор: Именка, женски род
потреба, нужда
Турски: iktiza
Употреба: Архаизам

нужда повеќе

мн. нужди
Вид збор: Именка, женски род
потреба од нешто
Албански: nevojë

потреба повеќе

мн. потреби
Вид збор: Именка, женски род
Основна, општа нужност.
Албански: nevojë