near - онтологија

догледен повеќе

догледниот
Вид збор: Придавка
Што ќе се случи во блиска иднина.

долепи повеќе

Види и: лепи (несв.)
долепат
Вид збор: Глагол, свршен
Доближи нешто до друго нешто.
Албански: afroj, ngjes
Употреба: Преносно значење

наблиску повеќе

Вид збор: Прилог
наблизу

привлече повеќе

привлечат
Вид збор: Глагол, свршен
(се привлече) Се доближи еден со друг.
Албански: afrohem

сврзе повеќе

сврзат
Вид збор: Глагол, свршен
Создаде многу блиски, срдечни односи со некого; зближи душевно.
Албански: bashkoj, lidh
Употреба: Преносно значење