myth - онтологија

мит повеќе

мн. митови
Вид збор: Именка, машки род
Народно предание за богови, јунаци, природни појави и измислени настани.
Албански: mit
Употреба: Литература
Неверојатна приказна, глас што cе шири за некого или за нешто со претерувања.
Албански: mit
Употреба: Преносно значење