murder - онтологија

отепувачка повеќе

мн. отепувачки
Вид збор: Именка, женски род
Убиство, насилна смрт.
Албански: vrasje

убиство повеќе

мн. убиства
Вид збор: Именка, среден род
Насилно лишување од живот.
Албански: vrasje
Употреба: Правда

човекоубиство повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Убивање, убиство на човек, луѓе.
Употреба: Правда