much - онтологија

ајле повеќе

Вид збор: Прилог
прилично, доста, многу, значително
Употреба: Разговорно

многу повеќе

Вид збор: Прилог
Во големо количество, во голем број.
Албански: shumë
долго траење

чок повеќе

Вид збор: Прилог
многу, прилично
Турски: çok
Употреба: Архаизам
Примери:
(разг.) Чорба чок, месо јок.