mouth - онтологија

влив повеќе

мн. вливови
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што се влива една истечна вода во друга или во езеро или море.
Албански: grykëderdhje
Употреба: Географија

клун повеќе

мн. клунови
Вид збор: Именка, машки род
уста
Албански: gojë
Употреба: Преносно значење , Разговорно

муцуле повеќе

Види и: муце (ср.)
мн. муцулиња
Вид збор: Именка, среден род
муце

муцунка повеќе

Види и: муцка (ж.)
мн. муцунки
Вид збор: Именка, женски род
муцка
Употреба: Зоологија

слив повеќе

мн. сливови
Вид збор: Именка, машки род
Базен на река каде што се слива вода.
Албански: pellg, grykë
Употреба: Географија

уста повеќе

мн. усти
Вид збор: Именка, женски род
Кај човек и кај животно - како орган низ кој се прима храна.
Албански: gojë
Употреба: Анатомија
утока, устие
Албански: grykë
Употреба: Географија

устен повеќе

усна
Вид збор: Придавка
Во врска со уста.

устие повеќе

мн. устија
Вид збор: Именка, среден род
Место каде река се слева во друга река или во море.
Албански: derdhje lumi
Употреба: Географија
Примери:
Устието на реката Брегалница.

џвало повеќе

мн. џвала
Вид збор: Именка, среден род
Уста на ѕвер.
Албански: gojë bishe