mountain saddle - онтологија

седло повеќе

мн. седла
Вид збор: Именка, среден род
Вдлабнато место на било.
Албански: shalë
Употреба: Геологија
Примери:
Одеше по седлото на планината.

седловина повеќе

Види и: седло (ср.)
мн. седловини
Вид збор: Именка, женски род
седло
Употреба: Геологија