mother company - онтологија

мајка повеќе

мн. мајки
Вид збор: Именка, женски род
Фирма, претпријатие од кое произлегуваат други фирми - ќерки, формирани со нејзин капитал.
Албански: firma ëmë
Употреба: Економија