mixture - онтологија

коктел повеќе

мн. коктели
Вид збор: Именка, машки род
Мешавина од многу нешта.
Албански: koktej, përzierje
Употреба: Преносно значење , Разговорно

композиција повеќе

мн. композиции
Вид збор: Именка, женски род
Склоп, состав од различни елементи (во легури, хемиски соединенија).
Албански: kompozim, përzierje

мешавина повеќе

мн. мешавини
Вид збор: Именка, женски род
смеса
Албански: përzierje, miksturë

смес повеќе

Види и: смеса (ж.)
Вид збор: Именка, женски род
смеса

смеса повеќе

мн. смеси
Вид збор: Именка, женски род
Смешување на разни супстанци; производ добиен со такво смешување.
Албански: përzierje
Збир на разнородни нешта.
Албански: përzierje, miksturë

тесто повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Густа каша од некаков материјал, слична на тесто.
Албански: përzierje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тесто од гипс, цемент, и сл.