miss - онтологија

избега повеќе

Види и: бега (несв.)
избегаат
Вид збор: Глагол, свршен
За превозно средство - замине пред да стигне, не успее да стигне на време.
Албански: humbas

испушти повеќе

испуштат
Вид збор: Глагол, свршен
Пропушти, не искористи нешто.
Албански: lëshoj

недостасува повеќе

недостасуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Му фали или нема доволно нешто.
Албански: mungon
Не е на своето место.
Албански: mungon
(ми ти му.. недостасува) Чувствува жал или тага поради загуба или отсуство.
Албански: mungon

недостига повеќе

недостигаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Не е каде што треба, каде што се очекува да биде.
Албански: mungon

одмине повеќе

одминат
Вид збор: Глагол, свршен
(се одмине) Се размине без да се сретне.
Албански: kaloj pa u takua

отсуствува повеќе

отсуствуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
нема, недостига
Албански: mungoj

промаши повеќе

промашат
Вид збор: Глагол, свршен
Не погоди, утне, пропушти.
Српски: промашити
Употреба: Дијалектен збор

пропушти повеќе

пропуштат
Вид збор: Глагол, свршен
Изостане од нешто, не искористи нешто, некоја можност.
Албански: humb
Стори, направи пропуст.
Албански: kaloj
Не стигне навреме.
Албански: vonoj
Не забележи, направи превид.
Албански: humb

топи повеќе

топат
Вид збор: Глагол, несвршен
Нешто да недостасува, да се губи.
Албански: humbas
Употреба: Поетски збор , Преносно значење

утина повеќе

Види и: утне (св.)
утинаат
Вид збор: Глагол, несвршен
утне

утне повеќе

утнат
Вид збор: Глагол, свршен
Не погоди, пропушти, не фати.
Албански: dështoj, nuk qëlloj

фали повеќе

фалам
Вид збор: Глагол, несвршен
недостасува
Германски: fehlen Албански: mungon
Употреба: Разговорно