misfortune - онтологија

баксуз повеќе

мн. баксузи
Вид збор: Именка, машки род
несреќа, неволја
Албански: fatkeqsi
Употреба: Разговорно

баксузлак повеќе

мн. баксузлаци
Вид збор: Именка, машки род
несреќа

беда повеќе

(едн.) бедата
Вид збор: Именка, женски род
Зло што може да го снајде човек, неволја, напаст, голема мака, несреќа.
Албански: mjerim, fatkeqësi

зло повеќе

мн. зла
Вид збор: Именка, среден род
Лош настан, несреќа.
Албански: fatkeqësi

некасмет повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
несреќа
Турски: kısmet
Употреба: Разговорно

несреќа повеќе

мн. несреќи
Вид збор: Именка, женски род
Лоша среќа или лоша судбина.
Албански: fatkeqësi

премреже повеќе

мн. премрежиња
Вид збор: Именка, среден род
Несреќа, опасност - обично избегната, преживеана.

проклетство повеќе

мн. проклетства
Вид збор: Именка, среден род
несреќа, голема мака
Албански: mjerim

таксир повеќе

Вид збор: Именка, машки род
таксират
Турски: taksirat
Употреба: Архаизам

таксират повеќе

таксиратот
Вид збор: Именка, машки род
несреќа, неволја
Турски: taksirat
Употреба: Разговорно
Примери:
За таксират.