mirror - онтологија

огледа повеќе

огледаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се огледа) Се погледне во огледало или во некоја друга мазна, блескава површина.
Албански: shikohem, pasqyroj
(се огледа) Се одрази во нешто.
Албански: pasqyron
Употреба: Преносно значење

огледало повеќе

мн. огледала
Вид збор: Именка, среден род
Мазна, блескава површина, обично од стакло, покриена со амалгам од едната страна во која се образуваат лицата и предметите што се наоѓаат пред неа.
Албански: pasqyrë