military service - онтологија

војниклак повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Воена служба.

војска повеќе

мн. војски
Вид збор: Именка, женски род
Воена служба, воена обврска.
Албански: shërbim ushtarak
Употреба: Воен термин , Разговорно

солдатлак повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Војничка служба.