military hospital - онтологија

амбуланта повеќе

мн. амбуланти
Вид збор: Именка, женски род
Подвижна или полска болница.
Албански: spital ushtarak
Употреба: Воен термин , Медицина

лазарет повеќе

мн. лазарети
Вид збор: Именка, машки род
воена полска болница
Француски: lazaret
Употреба: Медицина