midwife - онтологија

акушер повеќе

мн. акушери
Вид збор: Именка, машки род
Лекар, медицинско лице специјализирано за породување.
Употреба: Медицина

бабица повеќе

мн. бабици
Вид збор: Именка, женски род
Жена што помага при породување на друга жена и се грижи за бебето во првиот период.
Албански: mami
Употреба: Медицина