meteorologist - онтологија

метеоролог повеќе

мн. метеоролози
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист по метеорологија.

синоптичар повеќе

мн. синоптичари
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист по синоптика, лице што дава прогнози на времето.